BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Club 5*
0
0,00 €
Losd fsdf sd
Vaša korpa je prazna.

Da li znate baš sve o spavanju?

Spavanje je jedno od prirodnih stanja čovjeka. Svi znamo da jednu trećinu života prespavamo, ali koliko zaista znamo o spavanju?

Kada spavamo ne gubimo vrijeme!

Spavanje je jedno od prirodnih stanja čoveka. Svi znamo da jednu trećinu života prespavamo, ali koliko zaista znamo o spavanju? U poslednjih 100 godina čovjek je redukovao spavanje za 20% tako da spavamo manje nego što je potrebno našem organizmu.

Šta uzrokuje nedostatak sna?

Naučnici su utvrdili da čak i manji nedostatak sna ima veliki uticaj na organizam. Istraživanja na temu spavanja su dokazala da ukoliko nam se dogodi neprospavana noć percepcija nam je smanjena za 30%, dvije neprospavane noći zaredom nam smanjuju moć percepcije za 60%.

Čak postoji i retka genetska bolest koja se zove fatalno progresivna insomnija koja, zbog nedostatka sna, može dovesti do paničnih napada, grčenja mišića, pa čak i do psihoze. Osoba oboljela od ove bolesti vremenom prestane da reaguje na okruženje i na kraju umire. Srećom, ova bolest je vrlo rijetka i s obzirom na to da je genetska ne možemo „slučajno“ oboljeti.

Šta sanjaju pušači?

U svrhu proučavanja sna kod pušaca napravljen je eksperiment sa 300 osoba - bivših pušača. 100 od njih je potvrdilo da sanja da puši. Najčešći zajednički motiv u njihovim snovima je osoba koja vidi sebe kako puši i postaje očajna zato što ne uspeva da kontroliše sebe. Svi ispitanici su rekli da im se ovaj san činio mnogo realnijim i jasnijim nego svi ostali snovi.

Koliko pamtimo snove?

Zanimljivo je da 5 minuta posle buđenja zaboravljamo polovinu scena iz sna, a još 5 minuta kasnije zaboravljamo 90% svega što smo sanjali. Pored toga, prizori iz snova mogu biti vrlo korisni. Kao što je mnogima poznato Mendeljejev je vidio cio Periodni sistem elemenata u svom snu pre nego što ga je sastavio, pisac Stivenson je napisao svoju “Čudnu priču o dr Džekilu i gospodinu Hajdu” pod utiskom scena iz sna isto kao i Meri Šeli koja je prvo sanjala lik Frankenštajna, a potom po njemu napisala knjigu.

Šta nam snovi govore?

Naravno, ovakvi događaji su vrlo rijetki, mnogo češće je san samo nagovještaj, slika ili samo sugestija. Slike iz sna su pune simbola one predstavljaju samo mnogo nagovještaja i klimavih asocijacija. Na primer hemičaru je ideja za formulu benzola došla kroz san u vidu igranja kola.

Ako se posvetite razmišljanju o svom problemu Vaš um može dati rješenje kroz san, najčešće je to simbolična ili multimedijalna slika. Ipak, mogućna je tvrdnja da san može da predstavlja neku vrstu predskazanja jer je vođen intuicijom.

U snu vidimo nešto što ne postoji…

Ponekad u snovima vidimo nepostojeće životinje ili ljude za koje nam se čini da ranije nikada nismo vidjeli. Zapravo to su sve naša zapažanja sa jave kojih nismo svjesni. Televizija, novine, radio, internet nam emituju hiljade slika i utisaka koje mi nesvesno upijamo, u snovima, zapravo, kombinujemo ove impresije.

Dakle, 8 sati sna dnevno ili trećina života koje provedemo u spavanju nije bespotrebno gubljenje vremena. Ne samo da imamo dobar fizički odmor, nego nalazimo i odgovore na neka pitanja.