BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Club 5*
0
0,00 €
Losd fsdf sd
Vaša korpa je prazna.

12 savjeta za uštedu goriva

Uz cijene goriva koje neprestano rastu, sve više smisla dobija ideja da iz svog rezervoara treba izvući što je više kilometara moguće. I nasuprot popularnom mišljenju – ne morate se otarasiti svog trenutnog vozila. Kada je riječ o štednji goriva znajte da važi samo jedno – moć je u Vašim rukama.

Super savjeti za ekonomičniju vožnju

Uz cijene goriva koje neprestano rastu, sve više smisla dobija ideja da iz svog rezervoara treba izvući što je više kilometara moguće. I nasuprot popularnom mišljenju – ne, ne morate se otarasiti svog trenutnog vozila ili kupovati sumnjive „čudotvorne proizvode“ kako biste došli do ekonomičnije vožnje. Uz rizik da zvučimo kao psihoterapeuti, kada je riječ o štednji goriva znajte da važi samo jedno – moć je u Vašim rukama.

Da odemo još dalje: Radi se o programu u 12 koraka (na neki način). Određeno govoreći, imamo 12 praktičnih savjeta koje možete sprovesti u djelo na pumpi ili na putu kako biste izvukli što više kilometara štednjom goriva, a ovo se naročito odnosi na benzin. 

Prije nego što počnemo, moramo navesti da neki od ovih savjeta važe samo ukoliko sami sipate benzin na pumpi. Dakle, Vi kao vozač, a ne prodavac. No, možda se zahvaljujući članku ili razlici cijene odlučite i da promijenite pumpu koju redovno posjećujete ukoliko na njoj gorivo toče zaposleni. Držite se savjeta, vidjećete da ćete osjetiti primjetan napredak u pređenoj kilometraži

Na pumpi

Uradite svoj domaći

I prije nego što okrenete ključ, uključite kompjuter i raspitajte se za cijene benzina u okolini. Nije neobično da naiđete na razliku u cijeni i do nekoliko centi po litru na pumpama koje su udaljene svega par stotina metara. Ovo naročito važi za glavne putne pravce i za predgrađa koja su visoko razvijena, da ne kažemo moderna, gdje strukturu stanovništva čine oni sa nešto dubljim džepom.

Ali nemojte ni skretati sa puta značajnije kako biste uštedjeli nekoliko centi po litru. Takođe, nemojte ni dugo vremena provoditi u donošenju odluke kojim ćete pravcem poći. Kada dozvolite da Vam se rezervoar skoro potpuno isprazni, javlja se kondenzacija unutar njega i njen produkt može završiti u Vašem preostalom benzinu. To neće prouzrokovati neku štetu, na kratke staze, ali će razrediti preostali benzin i kao posledicu toga ćete imati motor koji radi znatno manje efikasno.

Predvidite skokove i padove 

Nekada nas skokovi cijena naprosto zaslepe, ali oni se ne javljaju tako nasumično kako nam se čini. Niže cijene goriva obično uslovljavaju pad cijene sirove nafte,  veća količina nafte koja je dostupna na svjetskom tržištu i manja potrošnja goriva od strane krajnih potrošača. Kako se bliže godišnji odmori – a ovo naročito važi za ljeto i praznike tokom cijele godine – cijene će vjerovatno skočiti. Obratite pažnju i na promocije koje Vam lokalni distributeri goriva pružaju i uključite se u neke od njih kada ste u mogućnosti.

Isto tako, kada se nađete na pumpi plaćajte kešom. Tako ćete možda izbjeći plaćanje troškova procesuiranja kreditne ili debitne kartice, nekad ćete možda naletjeti i na neki keš popust ukoliko kupujete gorivo u određenom iznosu. Ako baš morate da koristite plastiku, bilo bi dobro da koristite kartice određenih kompanija ili revolving kreditne kartice. Naravno, ako sitna slova ugovora sa Vašom bankom idu Vama u korist, slobodno plaćajte kreditnim karticama.

Tajming je sve

Ako želite više za svoj novac, napunite rezervoar ujutru ili tokom noći. Čak i ako to znači da morate ustati nekoliko minuta ranije kako biste svratili do pumpe i stigli na vrijeme na posao. Isto tako, ako ste van kuće uveče i želite da dođete kući na večeru, uračunajte nekoliko dodatnih minuta za ovo nužno zlo. Što biste sa ovim mučili, pitate se? Benzin se širi na toploti. Zbog toga dobijate zapravo mnogo manje benzina, ako punite svoj rezervoar tokom dana, zbog njegovog širenja i isparavanja. U nekim zemljama, poput SAD-a, je uobičajeno i da se promjene cijena javljaju oko sredine jutra.

Šta je iza naziva?

Uzevši u obzir našu civilizacijsku tekovinu – društvo svjesno društvenog statusa pojedinca, pravo je čudo da još uvijek nemamo butike za gorivo. Sa druge strane, vidimo i dosta suprotnog. Znate ta mjesta, prodavnice: Ne opredjeljuju se ni za jedan brend i nude cijene koje su uvijek jeftinije nego kod krupnih igrača u domenu neke određene trgovine.

Dugogodišnja mana sitnijih prodavaca goriva u našem okruženju, a i kod nas (u zavisnosti od toga od koga kupuju ili uvoze gorivo) je bila i ta da su oni prodavali benzin bez aditiva, koji je imao negativne posledice po rad motora na duže staze. Ali ne i sada, jer u većini zemalja širom svijeta sada je manje-više obavezno dodavanje raznih deterdženata u benzin. Ipak veliki brendovi možda proizvode nešto kvalitetnije gorivo ili imaju više poželjnih aditiva; no, razlika je na kraju skoro nebitna.

Razmislite dvaput prije nego što skočite

Postoje mnogi među nama koji su pali na priču više oktana. Pa svi smo mi kad tad imali te vizije naših porodičnih automobila koji su iznenada dobili ubrzanjem poput nekog sportskog automobila. Dok živimo - učimo se, zar ne? Za cent ili dva  više smo kupovali iluziju o boljim performansama i većoj kilometraži. Ignorisali smo tada uputstvo koje nam je govorilo da sipamo običan bezolovni motorni benzin. Ali sada kada znamo bolje, ići ćemo tamo gdje nam proizvođač kaže.

Ukoliko Vam je motor „naštelovan“ kako treba i regularno zviždi i udara tokom ubrzavanja na običnom benzinu,  tek onda možete razmišljati o sledećem rangu. Poslije nekoliko rezervoara visokooktanoskog benzina, zvuk preranog paljenja bi trebalo da postane istorija. Koji god razred da odaberete, ukoliko benzin ima više etanola, očekujte i mali pad u pređenoj kilometraži. Sve ovo pak sada važi samo za one koji ovog ljeta pođu na odmor u zemlje gdje i dalje postoji Super 98 i njemu slični, navodno potentniji derivati.

Sve je u zglobu

Ko bi rekao? Postoji i tehnika sipanja za bolju ispostavu goriva. Zapravo, postoji ih nekoliko (i pri tome ne mislimo na umetnost sipanja „tačno u paru“). Ako ništa drugo, oprostićete se od isprekidanog stiskanja ručice paru po paru i/ili od sipanja do vrha. Kada pumpa stane većina benzina se vrati nazad niz crijevo. Zarad razumjevanja, dobićete manje benzina za određenu svotu svog novca isprekidanim sipanjem nego što biste tokom jednog neisprekidanog, kakvo je obično tzv. punjenje rezervoara.

Ne brinite, postoji način i da dobijete više onoga što ste ionako platili: Napravite okret 180. Pošto pumpa stane, okrenite brizgalicu za 180 stepeni kako bi zaostali benzin iz creva i pištolja pumpe otekao u Vaš rezervoar. Možda nije nešto puno, ali platili ste ga i stoga ga i uzmite. Takođe, povedite računa i pritegnite poklopac rezervoara dobro, kako ispareni benzin ne bi pobegao. Konačno, pre nego što napustite pumpu, provjerite i račun kako biste se uvjerili da Vam je naplaćen tačan iznos. Čuli smo za priče kada je nekome naplaćeno premalo, ali ljudska greška i karma funkcionišu u oba smjera.

Na putu

„Štelovanje“

Čak i sa punim tankom pravog benzina koji je sipan kako treba, Vi bacate pare ukoliko Vam automobil nije regularno „naštelovan“. Počnite sa gumama. Ukoliko ne posjedujete pumpu sa mjeračem pritiska, nabavite je i provjerite pritisak u gumama Vašeg auta. Zaboravite na pritisak koji je utisnut sa strane guma, jer je to savjetodavni maksimalni pritisak, a ne optimalni pritisak za gume Vašeg vozila. 

Još jednom, uvijek pratite preporuku iz uputstva proizvođača automobila. Sledeće, motor mora biti čist i dobro utegnut. Ovo uključuje sve one uobičajene stvari poput ulja, filtera za ulje i vazduh i redovno mijenjanje svjećica u određenim intervalima, ali i neke druge koje su često zaboravljene. U njih spadaju ventil kartera, filter i fluid automatskog prenosa, senzor za kiseonik, antifriz i akumulator. Kada god je to moguće, održavanje svi volimo da obavimo sami (smatrajući to vještinom koja iščezava i mora biti očuvana). Kako god bilo, samo neka bude obavljeno kako treba.

Budite čovjek sa planom

Planirajte svoj napad. Znajte kuda idete i smanjite broj zaustavljanja na svom putu što je više moguće. Kada iskombinujete nekoliko obaveza koje morate da obavite po gradu, automatski ćete uštedjeti na kilometraži, jer motor radi efikasnije kada je zagrijan. No, pazite se i one loše vrste toplote motora. Kada ste u mogućnosti, parkirajte u hladovini tokom vrelih letnjih dana.

Isparljiva emisija znači da zapravo možete izgubiti nešto svog benzina iz rezervoara čak i ako Vam motor ne radi. Isto tako, vjerovatno nećete morati toliko pretenciozno da ganjate klima uređaj svog automobila, ukoliko on nije bio parkiran na direktnom suncu. Konačno, kada pokrenete motor, neka u praznom hodu provede što manje vremena osim ako Vas na to realnost praznog rezervoara ne natjera, naravno.

Pazite na svoje ponašanje

Većina muškaraca razumije posljedice agresivne vožnje po pređenu kilometražu – u teoriji; ali ono što se dogodi je ono što ih na kraju pogodi. Vrlo je moguće da ćete morati prije svega da promjenite svoj stil vožnje prije nego što prethodni koraci pokažu svoje efekte. Stoga, manite se testosterona i jedrite kada god možete. Nema vožnje gas-kočnica.

Fizički nas boli što moramo ovo reći, ali jedan od ključnih momenata za veću pređenu kilometražu predstavlja i umjerena brzina kretanja. Malo je koristi od stila vožnje kojim jurcate vozilom u urbanoj sredini, osim toga što ćete možda prvi stići do sledećeg crvenog svijetla. Na autoputu, pri razumnim brzinama u sporijim trakama, primjetićete da agresori iz lijeve trake često ne mogu da održe svoju prednost, jer često zapadaju u čepove sporijeg saobraćaja. A nekad dobiju i pažnju saobraćajaca.

Stisnite prave dugmiće

Za one sa novijim i „boljim“ automobilima, svi oni dugmići u Vašem „kokpitu“ imaju i ulogu u potrošnji goriva. Na otvorenim pravcima, kontrola krstarenja može raditi za Vaš džep. Po planinskim ili brdskim putevima vozilo će se pak truditi da maksimalno održi svoju brzinu konstantnom te je bolje koristiti se pedalama.

Još nešto što Vam znatno može pomoći je i klima uređaj, tačnije njegovo isključivanje kada nije potreban. Isto tako, moramo reći i da sva skorašnja vozila iste klase imaju približno iste potrošnje u vangradskoj vožnji, bez obzira na to da li su klimatski uslovi kabine regulisani otvaranjem prozora ili uređajem. Ako imate pogon na sva četiri točka, pomalo je ironično što čitate ovaj članak. Stvarno, ako Vam vozilo omogućuje da isključite pogon na sva četiri točka, molimo Vas, uradite to za svakodnevno vozikanje.

Što masa?

Pazite se đubreta koje vucarate u svom gepeku. Preterana masa vozila je loša vijest za Vaš novčanik. Pomislite samo koliko ste i sami mobilni posle slavske večere kod kuma i ništa više Vam ne moramo reći na temu mase i potrošnje vozila. Da, automobil se neće boriti da ostane budan kao Vi kada dođete kući i upalite TV, ali shvatili ste. Čak i 20 do 50 kg izbačenih iz gepeka će pokazati rezultate.

Imidž nije sve

Krilca i/ili zadnji spojleri na pojedinim automobilima su samo estesko poboljšanje za neke ljude, ali za sve bi trebalo da budu sinonim za veću potrošnju. Prtljažnici na krovovima i nosači prtljaga takođe utiču na to koliko ćete kilometara preći , jer stvaraju bespotreban dodatni otpor tokom kretanja vozila. Ove zadnje dve stvarčice su tu i tamo korisne, ali ako ne putujete sa cijelom porodicom na more preko nekoliko zemalja ili prenosite svoje biciklove ili kajak, uklonite ove dodatke kako bi auto bio aerodinamičniji i kako biste imali manje mase kojom opterećujete vozilo.

Nadaleko

Bez obzira na cijene benzina i ostalih goriva, postoji dosta toga što možete učiniti kako biste monetarni udar na pumpi lakše izdržali. Zaboravite na čudotvorne ljekove i sprave koje štede gorivo. Jedini pravi put je praćenje desetine lakih koraka na putu i pumpi kako bi uštedjeli.